פוסטים אחרונים
ארכיון
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • אוריה מויאל

הייחודיות של טיפול קבוצתי

ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות הישראלי מעריכים שמשברי דיכאון יהפכו בתוך כמה שנים למגבלת התפקוד השכיחה ביותר; דיכאון, לפי ההערכות האלה, יהפוך למגפה של המאה ה-21. תופעת הדיכאון היא חלק מתמונת מצב נפשית רחבה יותר: בישראל יש כרבע מיליון אנשים שמתמודדים עם קשיים נפשיים שונים כמו חרדה, הפרעות דיכאון, מצבי פסיכוזה ועוד.

נהוג לחשוב כי אדם שמתמודד עם קושי נפשי צריך לפתח מודעות עצמית. המודעות העצמית עשויה לעזור לו להבין את מקור הבעיות שלו, אבל במידה לא פחותה, יכולה גם להוביל להסתבכויות פנימיות.

נדמה לי שלמודעות עצמית יש לעתים חשיבות יתר בשיח הטיפולי, וכי במקרים מסוימים תשומת הלב שמוקדשת לה היא חלק מהבעיה. עודף מודעות עצמית יכול להוביל להתכנסות עצמית בממדים לא בריאים, ולהגדיל את הסיכוי לאבד קשר עם אחרים, עד שלבסוף חוויות של בדידות וניכור הופכות לבלתי נמנעות.

לכן, במקרים מסוימים, טיפול קבוצתי יכול להיות אפקטיבי במיוחד. מפגש קבוצתי מאפשר להתחבר לאחרים, לאנשים שמתמודדים עם קשיים דומים, תוך הרחבה של הפרספקטיבה מתוך חוויות של שותפות ואוניברסליות. מחקרים מעידים על האפקטיביות של טיפול קבוצתי בהתמודדות עם קשיים נפשיים שונים, וכי השיפור שנגרם בעקבותיו נשמר גם בחלוף חצי שנה מסיומו.

קבוצה מאפשרת לפתח מודעות עצמית, אבל גם להתמודד בזמן אמת עם הקשיים שצפים בעקבותיה. קבוצה יוצרת הזדמנות להבין איך אנחנו נתפסים על ידי אחרים, ותורמת ליצירת זהות עצמית מגובשת יותר בתוך קבוצה. בזכות השיקוף העצמי שהקבוצה מספקת, נוצרת הזדמנות לשינוי דפוסי חשיבה אוטומטיים, שמייצרים תחושות שליליות כרוניות. אל מול חוויות של בדידות וניכור, טיפול קבוצתי מאפשר קרקע פורייה לטיפוח תחושת שייכות, שיכולה להפוך לחלק מההוויה של המשתתפים.

ארווין יאלום, פסיכיאטר ופסיכותרפסיט חלוץ בפיתוח הטיפול הקבוצתי במאה ה-20, הציע להסתכל על השתתפות בטיפול קבוצתי כעל מיקרוקוסמוס של ההתמודדויות הפרטיות בחיים; הקשיים שאדם חווה מול אחרים, יעלו ויצופו גם בקבוצה של אנשים חדשים ולא מוכרים; וככל שההנחייה וההובלה הקבוצתית תהיינה מקצועיות ומבוססות, התהליך יאפשר שינוי של הדינמיקה הרגשית והקוגניטיבית של המשתתפים.

בישראל יש מנחי קבוצות מקצועיים רבים שיכולים לעזור בהתמודדות עם מגוון קשיים נפשיים. המחירים בדרך כלל נמוכים יותר מאלה של טיפול פרטני, ולעתים הטיפול הקבוצתי יכול לסייע ביצירת שינוי פנימי בפרקי זמן קצרים יחסית.

© 2020 by Voiceover

הקול שבפנים - תמיכה למשפחות של צעירים במשבר נפשי

תל אביב / חיפה / רמת גן / גבעתיים / חולון / ראשון לציון / הרצליה / נתניה / רמת השרון / כפר סבא / פתח תקווה / רעננה / מודיעין / עמק יזרעאל / טבעון / פרדס חנה / קריות

  • הקול שבפנים