פוסטים אחרונים
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square

תפישת המקור של הפרעות נפש משפיעה על הגישה אל המתמודדים עמן

בדצמבר 2017 אמר חיים בלמקר, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל, כי אין עדות לכך שהפרעת נפש היא פועל יוצא של מאזן ביוכימי משובש. למה בדיוק הוא התכוון?

 

על פי התפיסה הפסיכיאטרית המסורתית מאזן ביוכימי משובש (המתבטא למשל בירידה ברמות הסרוטונין או בעלייה ברמות הדופמין) מוביל להפרעות נפשיות כמו דיכאון או פסיכוזה. אך כפי שאמר ד"ר בלמקר, אף אחד עדיין לא יודע לומר אם השינוי במאזן הביוכימי מוביל למשבר הנפשי, או שמא הוא נוצר כתוצאה ממנו, כלומר מהווה שיקוף שלו, אך לא גורם לו.

 

בתרבות המערבית התבססה לה הנחת יסוד שמעולם לא הוכחה, והיא שמקור כל הרגשות, התחושות והמצבים הנפשיים הוא מוחי. חשוב לעמוד על ההבדל הדק והחשוב: הידע הקיים אכן מצביע על כך שקיים קשר הדוק בין המצב הנפשי לבין הורמונים כמו אדרנלין, טסטוסטרון, קורטיזול, דופמין וסרוטונין. אבל לא נכון לומר, שהתפרצות של משבר נפשי נובעת ממאזן ביוכימי משובש. אנחנו עדיין לא יודעים את זה.

 

את השאלה השנייה – איך כל זה משפיע על הגישה שלנו לצעירים במשבר נפשי – אולי עדיף להשאיר פתוחה, לתהליך אישי של התבוננות, שיכול להיות אפקטיבי פי כמה.

Please reload

© 2019 by Voiceover

הקול שבפנים - תמיכה למשפחות של צעירים במשבר נפשי

תל אביב / חיפה /  באר שבע / רמת גן / גבעתיים / חולון / ראשון לציון / הרצליה /  נתניה / רמת השרון / כפר סבא / פתח תקווה / רעננה / עמק יזרעאל / טבעון / פרדס חנה / קריות

  • הקול שבפנים