top of page

מודל ההתערבות של הקול שבפנים מושתת על ארבעה עקרונות פעולה:

 1. הגעה לסביבה הטבעית במצבי משבר אקוטיים וכרוניים

 2. תמיכה משפחתית מבוססת דיאלוג ותוצאה

 3. מתווה התערבות מודולרי

 4. יצירת רצף השתלבותי בקהילה

על פי גישת הדיאלוג הפתוח, השיגעון נוצר ברווח שבין האנשים
דיאלוג משפחתי בסביבה הטבעית
איך השירות עובד - מפגשים שבועיים בבית המשפחה, זמינות טלפונית ודיגיטלית בין המפגשים, מעטפת תמיכה מותאמת לצעיר ולמשפחתו, וצוות רב מקצועי
מרכיבי השיטה

מודל התערבות אקולוגי

הגעה לסביבה הטבעית במצבי משבר אקוטיים וכרוניים

הגעתם של אנשי מקצוע לבית הלקוח, לסביבת חייו הטבעית של האדם, יוצרת אווירה אחרת של כבוד והקשבה, הפחתת חששות ויצירת קשר טיפולי מיטיב. להגעה לסביבה הטבעית יש חשיבות מיוחדת במצבים של הסתגרות על רקע משבר נפשי, ואי הסכמה לקבלת טיפול. המצבים הללו מאופיינים בדרך כלל במשבר אמון עמוק בין האדם ובין סביבתו הקרובה. לעתים קרובות, בני המשפחה חסרים את התמיכה, הידע והפרקטיקה להתנהלות במצבי משבר מורכבים וסוערים, שהופכים את הבית למוקד המשברי. לכן, ההגעה לסביבה הטבעית נעשית מתוך תפיסה מערכתית, שרואה בתא המשפחתי את הגורם החשוב ביותר בהצלחת הטיפול ובהמשכיותו.

תמיכה משפחתית מבוססת דיאלוג ותוצאה

עיקרון הפעולה המרכזי הוא הבנייה של מרחב טיפולי התומך בשיח משפחתי מעמיק ומכבד. לכל הקולות במשפחה יש מקום להישמע, לא כל שכן כאשר נוצר ביניהם קונפליקט. התערבות משפחתית מיטיבה, מאפשרת לגעת במורכבותם של היחסים הבינאישיים, לאפשר ביטוי מלא יותר של כל אחד מבני המשפחה, וליצור הזדהות, הבנה וחמלה. המציאות העכשווית של המשפחה היא זו שנמצאת באור הזרקורים, והיא מאופיינת ברמות דחק גבוהות, מתחים וכעסים, ובעיסוק בנושאים אוניברסליים כמו סטיגמה עצמית וסטיגמה של הסביבה, בושה ואשמה, גבולות, תלות, נפרדות ואמון.

כחלק מתהליך ההתערבות המשפחתית, מוגדרים יעדים מדידים לטיפול, כמו למשל הירתמות להשתתפות במפגשים המשפחתיים, יציאה ממצב של הסתגרות, רווחת הנפש של כל אחד מבני המשפחה, ויצירת רצף השתלבותי בקהילה.

כפי שעולה מגישות מבוססות בעולם, כמו גישת הטיפול הרב מערכתי (MST) שפועלת בארצות הברית ובאירופה בעשורים האחרונים, הטיפול במשפחה כולה ולא רק במטופל המובחן, מנבא הצלחה בתהליך ההחלמה שלו.

 

מתווה התערבות מודולרי

ההתערבות מותאמת לצרכים המשתנים של המשפחה וכוללת חמישה רכיבים:

 1. התערבות משפחתית דינמית

 2. Reaching out לאדם

 3. ליווי טיפולי פרטני

 4. טיפול פסיכיאטרי

 5. הכנה לקראת שיקום בקהילה

 

רכיבים אלו יכולים להתקיים בשילובים שונים המותאמים למצב, ובאופן היברידי הכולל פגישות בסביבה הטבעית ופגישות מקוונות.

 

 

יצירת רצף השתלבותי בקהילה

ההגעה לסביבה הטבעית מעניקה הזדמנות לשיקום ביטחונו של האדם והאמון בינו ובין סביבתו הקרובה. לצד התערבות משפחתית דינמית והעמקה בתכנים אישיים ובינאישיים, ישנו צורך בקרקוע ובהטמעה של התובנות הנרכשות. הגעתו של הצוות המטפל לסביבה הטבעית, אם כן, מסמנת את חזרתו של האדם לקהילה. רצף השתלבותי זה כולל עוגנים עיסוקיים בשגרה השבועית, מיצוי זכויות, רצף טיפולי שיקומי ושילוב בלימודים ועבודה, ואילו מטרותיו, יעדיו וקצב התקדמותו נקבעים על ידי האדם, בסיוע ותיווך של המטפל/ת.

בתוך כך, צוות "הקול שבפנים", לאחר חתימה על אישור ויתור סודיות מצדו של האדם, יעמוד בקשר עם אנשי מקצוע נוספים, אם למשל קיים כבר פסיכיאטר מטפל או כל גורם מקצועי אחר, וזאת כדי שתהליך ההתערבות הכולל יהיה מתואם, קוהרנטי ומיטיב בהסתכלות על המערכת כולה.

מה קורה בתהליך

 • רכישת ידע על אודות המצב המשברי של האדם: הקשר בין משבר נפשי לירידה בפניות קוגניטיבית ורגשית והשפעתו על התפקוד ועל תהליכי קשב, למידה, זיכרון ותקשורת בינאישית.

 • ונטילציה לתחושות קשות שהצטברו במהלך השנים

 • יצירת מרחב לדיאלוג והעמקה בדינמיקה המשפחתית

 • פירוק סטיגמה של בני המשפחה

 • פירוק סטיגמה עצמית המובילה לירידה קיצונית בתחושת הערך העצמי

 • סיוע רגשי לכל מי שמתמודד עם קשיים במשפחה

 • גיבוש שפה משותפת ויצירת אמון

 • הצבת גבולות ויצירת נפרדות

 • טיפול ומעקב פסיכיאטרי (אופציונלי)

 • קידום עצמאות, שיפור התפקוד וההשתתפות במעגלי החיים

 • ניהול המשבר, קשר שוטף ותיאום עם גורמים מקצועיים כמו פסיכיאטר וסל שיקום

 • הפנייה לשירותים נוספים בקהילה ויצירת רצף טיפולי שיקומי

הצוות המקצועי

צוות הקול שבפנים כולל מטפלים ומטפלות מתחומים של עבודה סוציאלית, טיפול משפחתי, פסיכיאטריה, ריפוי בעיסוק ופסיכותרפיה. הטיפול בבית משפחה נעשה על ידי מטפל/ת קבוע/ה או צוות מטפלים קבוע שמלווה את המשפחה מתחילת התהליך ועד לסיומו, בהתאם לצרכים הייחודיים של כל אדם ומשפחה.

כאשר המשבר הינו כרוני והשלכותיו באות לידי ביטוי לאורך תקופה הנמשכת מעל לחצי שנה, קיימת אפשרות למסלול ליווי בעצימות גבוהה, הכולל שני מפגשים שבועיים – אחד משפחתי, והשני פרטני עם האדם המצוי במשבר. במצב זה, יהיו שני מטפלים שילוו את המשפחה ואת האדם באופן קבוע, תוך דיאלוג מתמיד ביניהם והעברת מידע חיונית.

להיכרות עם הצוות שלנו

שיחת ייעוץ ללא עלות עם איש מקצוע

צעירה משתפת:

חלה התקדמות במצבי בעזרת הכלים, השיחות והיעדים בליווי. שמחה לבשר שהתחלתי את העבודה ואני מרוצה מהתפקוד... ההבנה והבהירות במפגשים הובילו אותי לכיוון ברור ויציב יותר... אני רואה שהיום אני יכולה להתקדם בכוחות עצמי. חשוב לי לומר תודה רבה על הכל ומאחלת שעוד רבים יזכו לליווי המסור.

לפניות: 050-644-7388

* הפרטים שלך נשמרים בחיסיון מלא ולעולם לא נמסרים לצד שלישי.

הקול שבפנים נתמך על ידי תכנית המיזמים החברתיים

קרנות הביטוח הלאומי
הכוורת - ההאב החברתי של ישראל למיזמים חברתיים
ג'וינט ישראל
בתהליך
הצוות
bottom of page